سایت جامع سینما

نقد و بررسی فیلم

تاریخچه جشنوارهٔ بین‌المللی فیلم فجر و برگزیدگان جشنواره

 

جشنوارهٔ بین‌المللی فیلم فجر جشنواره‌ای سینمایی است که از سال ۱۳۶۱ تاکنون معمولاً در دهه فجر هر سال در تهران برگزار می‌گردد.


این جشنواره توسط بنیاد سینمایی فارابی و زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود. جشنواره تا سال ۱۳۷۴ فقط به تولیدات سالانهٔ سینمای ایران می‌پرداخت. از سال ۱۳۷۴ جشنواره به صورت بین‌المللی برگزار می‌شود و علاوه بر سینمای ایران، در بخش بین‌الملل به بررسی فیلم‌هایی از سینمای جهان می‌پردازد. در بخش‌های رقابتی این جشنواره، شرکت‌کنندگان برای کسب جایزهٔ مخصوص که «سیمرغ بلورین» نام دارد با هم رقابت می‌کنند. دیپلم افتخار و لوح زرین از دیگر جوایز این جشنواره می باشند. طی سالیان اخیر مسابقه‌های سینمای مستند و فیلم کوتاه نیز به بخش سینمای ایران اضافه شده‌است.

 آمار برندگان جایزه سیمرغ
پرویز پرستویی اولین جوانی بود که جایزه سیمرغ گرفت.او در ۲۸ سالگی به خاطر بازی در فیلم دیار عاشقان از دومین جشنواره فیلم فجردر سال۱۳۶۲ سیمرغ گرفت.
گلشیفته فراهانی جوانترین بازیگری است که سیمرغ گرفته او در ۱۴ سالگی به خاطر بازی در فیلم درخت گلابی سیمرغ شانزدهمین جشنواره فیلم فجر را در سال ۱۳۷۶ رادر بخش بین‌الملل گرفت.
رقیه چهره آزاد در ۸۱ سالگی برای بازی در فیلم مادر سیمرغ گرفت و مسن‌ترین برنده این جایزه‌است.
از دوره سوم ۱۳۶۳ تا دوره ششم ۱۳۶۶ سن تمامی برندگان سیمرغ بالای ۴۰ سال بوده‌است.
مهدی اسدی در ۱۲ سالگی دیپلم افتخار را برای بازی در فیلم بهار گرفت تا در دورهٔ چهارم ۱۳۶۴ جوانترین بازیگری باشد که تا کنون روی سن رفته‌است.
از دورهٔ شانزدهم ۱۳۷۶ تا بیست و سوم ۱۳۸۳ حداقل یک بازیگر زیر سی سال بوده که سیمرغ گرفته‌است.
جوانترین بازیگری که سیمرغ نقش اول را گرفته حسین عابدینی است. او به خاطر بازی در فیلم باران در ۲۰ سالگی سیمرغ دوره نوزدهم ۱۳۷۹ را گرفت. بهرام رادان با گرفتن سیمرغ دوره بیست و دوم ۱۳۸۲ برای فیلم شمعی در باد دوم است.
جوانترین بازیگر زنی که سیمرغ بازیگر اول را گرفته ترانه علیدوستی است. او در ۱۸ سالگی برای بازی در فیلم من ترانه ۱۵ سال دارم سیمرغ دوره بیستم ۱۳۸۰ را گرفت. باران کوثری در ۲۲ سالگی در دوره بیست و پنجم ۱۳۸۵ میترا حجار در ۲۳ سالگی در دوره هجدهم ۱۳۷۶، رویا نونهالی در ۲۴ سالگی در دوره هفتم ۱۳۶۷ و مینا لاکانی در ۲۵ سالگی در دوره سیزدهم ۱۳۷۳ در رده‌های بعدی قرا دارند.

در زیر برگزیدگان جشنواره فیلم فجر از آغاز تاکنون طی سال‌های ۱۳۶۱ تا ۱۳۸۷ به شرح زیر آمده‌اند:

برگزیدگان اولین جشنواره فیلم فجر (بهمن ۱۳۶۱)
********************************


برگزیدگان دومین جشنواره فیلم فجر (بهمن ۱۳۶۲)
********************************
بهترین فیلم: هیات داوران هیچ یک از فیلم‌ها را شایسته دریافت جایزه بهترین فیلم ندانست

جایزه ویژه هیات داوران: دیار عاشقان (حسن کاربخش)

بهترین کارگردانی: خسرو سینایی (هیولای درون)

بهترین فیلمنامه: علیرضا داودنژاد، ابراهیم مکی (جایزه)

بهترین فیلمبرداری: اسماعیل امامی (هیولای درون)

بهترین تدوین: حسین زندباف (مرگ سفید)

بهترین موسیقی متن: عباس دبیردانش (چشم تنگ دنیادار)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: پرویز پرستویی (دیار عاشقان)

بهترین فیلم کوتاه: همسرایان (عباس کیارستمی)


برگزیدگان سومین جشنواره فیلم فجر (بهمن ۱۳۶۳)
********************************
بهترین فیلم: مترسک (حسن محمدزاده)

بهترین کارگردانی: یدالله صمدی (مردی که زیاد می‌دانست)

بهترین فیلمنامه: بهترین فیلمنامه انتخاب نشد

با تقدیراز: کمال الملک (علی حاتمی)

با تقدیر از: مترسک (مهدی معدنیان)

با تقدیر از: مردی که زیاد می‌دانست (حسن هدایت، جمال امید)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: جمشید مشایخی (گلهای داودی)

بهترین بازیگر نقش اول زن: پروانه معصومی (گلهای داودی)

بهترین فیلمبرداری: فیروز ملک زاده (گلهای داودی)

بهترین تدوین: عباس گنجوی‌(تاتوره، گلهای داودی)

بهترین موسیقی متن: کامبیز روشن روان (تاتوره، گلهای داودی)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: دیپلم افتخار: محمدرضا مرسلی (مترسک)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: جیران شریف (مترسک)


برگزیدگان چهارمین جشنواره فیلم فجر (بهمن ۱۳۶۴)
 ********************************
بهترین فیلم: اولی‌ها (عباس کیارستمی)، بهار (ابوالفضل جلیلی)

لوح زرین: جاده‌های سرد (مسعود جعفری جوزانی)

لوح زرین: پدر بزرگ (مجید قاری زاده)

لوح زرین: خط پایان (محمدعلی طالبی)

لوح زرین: اتوبوس (یدالله صمدی)

بهترین کارگردانی: کیانوش عیاری (تنوره دیو)

بهترین فیلمنامه: مجید قاری زاده (پدربزرگ)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: هادی اسلامی (اتوبوس)

با تقدیر از: ایرج طهماسب (خط پایان)

بهترین بازیگر نقش اول زن: کسی انتخاب نشد

بهترین فیلمبرداری: تورج منصوری (جاده‌های سرد)

دیپلم افتخار: محمود کلاری (جاده‌های سرد)

با تقدیر از: داریوش عیاری (تنوره دیو)

بهترین تدوین: حسین زندباف (اتوبوس)

بهترین موسیقی متن: شریف لطفی (مادیان)

با تقدیر از: بابک بیات (اتوبوس)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: اسماعیل محمدی (تنوره دیو)

با تقدیر از: حمید جبلی (جاده‌های سرد، خط پایان)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: مهری مهرنیا (تنوره دیو)

بهترین بازیگر خردسال: مهدی اسدی (بهار)


برگزیدگان پنجمین جشنواره فیلم فجر (بهمن ۱۳۶۵)
********************************
بهترین فیلم: پرواز در شب (رسول ملاقلی پور)

جایزه ویژه هیات داوران: خانه دوست کجاست؟ (عباس کیارستمی)

بهترین کارگردانی: عباس کیارستمی (خانه دوست کجاست؟)

بهترین فیلمنامه: مسعود جعفری جوزانی (شیرسنگی)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: داریوش ارجمند (ناخدا خورشید)

بهترین فیلمبرداری: محمد آلادپوش (گزارش یک قتل)

بهترین تدوین: مهرزاد مینویی (دست نوشته‌ها)

بهترین موسیقی متن: فرهاد فخرالدینی (گزارش یک قتل)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: سعید پورصمیمی (تحفه‌ها)

بهترین جلوه‌های ویژه: علی رستگار (پرواز در شب)

بهترین صداگذاری: اسحاق خانزادی (شیرسنگی)

بهترین صدابرداری: جهانگیر میرشکاری (خانه دوست کجاست؟ و اجاره نشینها)

 

برگزیدگان ششمین جشنواره فیلم فجر (بهمن ۱۳۶۶)
 ********************************
بهترین فیلم: انتخاب نشد!

جایزه ویژه هیات داوران: پرنده کوچک خوشبختی (پوران درخشنده)، کانی مانگا (سیف الله داد)

بهترین کارگردانی: کیانوش عیاری (آنسوی آتش)

بهترین فیلمنامه: انتخاب نشد!

با تقدیر از چهار فیلم: پرنده کوچک خوشبختی (سیروس تسلیمی)، ترن (امیر قویدل)، وکیل اول (محمدهادی سیف، جمشید حیدری)، سرزمین آرزوها (مجید قاری زاده)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: فرامرز قریبیان (ترن)

بهترین بازیگر نقش اول زن: پروانه معصومی (شکوه زندگی، جهیزیه برای رباب)

بهترین فیلمبرداری: اصغر رفیعی جم (شاید وقتی دیگر)

بهترین تدوین: روح الله امامی (کانی مانگا)

بهترین موسیقی متن: فرهاد فخرالدینی (پرستار شب)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: سعید پورصمیمی (تحفه‌ها)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: آنیک شفرازیان (سرزمین آرزوها)

بهترین طراح صحنه: محسن شاه ابراهیمی، سعید جلالی (پرستار شب)

بهترین صدابرداری: پرویز آبنار و مسعود بهنام (آنسوی آتش)

بهترین جلوه‌های ویژه: محمدرضا شرف‌الدین (کانی مانگا)

بهترین بازیگر خردسال: عطیه معصومی (پرنده کوچک خوشبختی)

جایزه ویژه هیات داوران: مهدی اسدی (شیرک)

 

برگزیدگان هفتمین جشنواره فیلم فجر (بهمن ۱۳۶۷)
********************************
بهترین فیلم: در مسیر تندباد (مسعود جعفری جوزانی)

جایزه ویژه برای فیلم اول: نارونی (سعید ابراهیمی فر)

جایزه ویژه برای فیلم دوم: دیده بان (ابراهیم حاتمی‌کیا)

بهترین کارگردانی: محسن مخملباف (بای سیکل ران)

بهترین فیلمنامه: محسن مخملباف (بای سیکل ران)

دیپلم افتخار: امرالله احمدجو (شاخه‌های بید)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: عزت الله انتظامی (گراند سینما)

بهترین بازیگر نقش اول زن: رویا نونهالی (عروسی خوبان)

دیپلم افتخار: فریماه فرجامی (سرب)

بهترین فیلمبرداری: محمود کلاری (سرب)

بهترین تدوین: ژیلا ایپکچی (نارونی)

بهترین موسیقی متن: مجید انتظامی (بای سیکل ران)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: محمود جعفری (زرد قناری، شاخه‌های بید)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: فاطمه معتمدآریا (برهوت)

بهترین طراح صحنه: محسن مخملباف (بای سیکل ران)

بهترین چهره پردازی:جلال معیریان (سرب)

بهترین صداگذاری و میکس: اسحاق خانزادی (در مسیر تندباد)

بهترین صدابرداری: بهروز معاونیان، اصغر شاهوردی (نارونی)

بهترین جلوه‌های ویژه: محمدرضا شرف الدین، مهدی شعرای نجاتی (انسان و اسلحه)

 

برگزیدگان هشتمین جشنواره فیلم فجر (بهمن ۱۳۶۸)
 ********************************
بهترین فیلم: مهاجر (ابراهیم حاتمی‌کیا)

بهترین کارگردانی: داریوش مهرجویی (هامون)

بهترین فیلمنامه: داریوش مهرجویی (هامون)

دیپلم افتخار: اسماعیل خلج، محمد متوسلانی (جستجوگر)

دیپلم افتخار: ابراهیم حاتمی‌کیا (مهاجر)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: خسرو شکیبایی (هامون)

بهترین بازیگر نقش اول زن: رقیه چهره آزاد (مادر)

بهترین فیلمبرداری: تورج منصوری (هامون)

بهترین تدوین: حسن حسندوست (هامون)

بهترین موسیقی متن: کریم گوگردچی (مهاجر)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: اکبر عبدی (مادر)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: افسر اسدی (عبور از غبار)

بهترین طراح صحنه: مجید میرفخرایی (آخرین پرواز)

بهترین چهره پردازی: عبدالله اسکندری (مادر)

بهترین صداگذاری و میکس: محسن روشن (مهاجر)

بهترین صدابرداری: جهانگیر میرشکاری و حسن زاهدی (زیر بامهای شهر)

بهترین جلوه‌های ویژه: اصغر پورهاجریان (مهاجر)

 

برگزیدگان نهمین جشنواره فیلم فجر (بهمن ۱۳۶۹)
 ********************************
بهترین فیلم: آپارتمان شماره ۱۳ (یدالله صمدی)

جایزه ویژه هیات داوران: نقش عشق (شهریار پارسی پور)

دیپلم افتخار: دو فیلم با یک بلیط (داریوش فرهنگ)

بهترین کارگردانی: واروژ کریم مسیحی (پرده آخر)

دیپلم افتخار: بهروز افخمی (عروس)

بهترین فیلمنامه: یدالله صمدی (آپارتمان شماره ۱۳)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: مهدی هاشمی (دو فیلم با یک بلیط)

بهترین بازیگر نقش اول زن: فریماه فرجامی (پرده آخر)

بهترین فیلمبرداری: اصغر رفیعی جم (پرده آخر)

بهترین تدوین: محمدرضا مویینی (عروس)

بهترین موسیقی متن: بابک بیات (عروس)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: سعید پورصمیمی (پرده آخر)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: نیکو خردمند (پرده آخر)

بهترین طراح صحنه: حسن فارسی (پرده آخر)

بهترین چهره پردازی: مسعود ولدبیگی، مژده شمسایی (پرده آخر)

بهترین صداگذاری و میکس: محسن روشن (چشم شیشه‌ای)

بهترین صدابرداری: پرویز آبنار (پرده آخر)

بهترین جلوه‌های ویژه: ایرج تقی‌پور (سایه خیال)

 

برگزیدگان دهمین جشنواره فیلم فجر (بهمن ۱۳۷۰)
 ********************************
بهترین فیلم: نیاز (علیرضا داودنژاد)

جایزه ویژه هیات داوران: مسافران (بهرام بیضایی)

بهترین کارگردانی: رخشان بنی اعتماد (نرگس)

بهترین فیلمنامه: اصغر عبداللهی، حسن قلی زاده (خانه خلوت)

دیپلم افتخار: سید مهدی شجاعی، مجید مجیدی (بدوک)

دیپلم افتخار: مهدی فخیم زاده (شتابزده)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: فرامرز صدیقی (دادستان)

با تقدیراز: عزت الله انتظامی (ناصرالدین شاه اکتور سینما، خانه خلوت)

بهترین بازیگر نقش اول زن: جمیله شیخی (مسافران)

با تقدیر از: فریماه فرجامی (نرگس)

با تقدیر از: ماهایا پطروسیان (دیگه چه خبر؟)

بهترین فیلمبرداری: مهرداد فخیمی (مسافران)

دیپلم افتخار: حسین جعفریان (نرگس)

بهترین تدوین: محسن مخملباف، داود یوسفیان (ناصرالدین شاه اکتور سینما)

بهترین موسیقی متن: محمدرضا علیقلی (نرگس)

با تقدیر از: مجید انتظامی (ناصرالدین شاه اکتور سینما)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: مجید مظفری (مسافران)

با تقدیر از: جهانگیر فروهر (خانه خلوت)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: فاطمه معتمدآریا (مسافران)

با تقدیر از: پروین سلیمانی (دیگه چه خبر؟)

بهترین طراح صحنه: حسن فارسی (ناصرالدین شاه اکتور سینما)

بهترین چهره پردازی: عبدالله اسکندری (ناصرالدین شاه اکتور سینما)

با تقدیر از: جلال معیریان (اوینار)

بهترین صداگذاری و میکس: روبیک منصوری (پوتین)

با تقدیر از: محسن روشن (ناصرالدین شاه اکتور سینما)

بهترین صدابرداری: محمود سماک باشی (مسافران)

با تقدیر از: پرویز آبنار (نرگس)

بهترین جلوه‌های ویژه: محمدرضا شرف‌الدین (هور در آتش)

 

برگزیدگان یازدهمین جشنواره فیلم فجر (بهمن ۱۳۷۱)
********************************

بهترین فیلم: از کرخه تا راین (ابراهیم حاتمی کیا)
بهترین کارگردانی: سیروس الوند (یکبار برای همیشه)
جایزه ویژه هیات داوران: کیومرث پوراحمد (شرم، صبح روز بعد)
بهترین فیلمنامه: داریوش مهرجویی (سارا)
بهترین بازیگر نقش اول مرد: فرامرز قریبیان (بندر مه آلود)
بهترین بازیگر نقش اول زن: فاطمه معتمدآریا (یکبار برای همیشه)
بهترین فیلمبرداری: رضا رضی (پرواز را بخاطر بسپار)
بهترین تدوین: مهدی رجائیان (ردپای گرگ)
بهترین موسیقی متن: کیوان جهانشاهی (سایه‌های هجوم)
دیپلم افتخار: مجید انتظامی (از کرخه تا راین، راز خنجر)
بهترین بازیگر نقش دوم مرد: جهانبخش سلطانی (شرم)
دیپلم افتخار: صادق صفایی (از کرخه تا راین)
بهترین بازیگر نقش دوم زن: یاسمین ملک نصر (سارا)
دیپلم افتخار: پروین دخت یزدانیان (شرم، صبح روز بعد)
بهترین طراح صحنه: رضا علاقمند و سعید مترصد (هنرپیشه)
بهترین چهره پردازی: مسعود ولدبیگی (از کرخه تا راین)
بهترین صداگذاری و میکس: محسن روشن (بر بال فرشتگان)
بهترین صدابرداری: جهانگیر میرشکاری و ساسان باقرپور (هنرپیشه)
بهترین جلوه‌های ویژه: رضا رستگار و مصطفی رستگار (بر بال فرشتگان)


برگزیدگان دوازدهمین جشنواره فیلم فجر (بهمن ۱۳۷۲)
********************************

بهترین فیلم: هیچ فیلمی به عنوان بهترین فیلم معرفی نشد.

جایزه ویژه هیات داوران: حماسه مجنون (جمال شورجه)

جایزه ویژه هیات داوران: تیک تاک (محمدعلی طالبی)

دیپلم افتخار: آخرین شناسایی (علی شاه حاتمی)

بهترین کارگردانی: محمد بزرگ نیا (جنگ نفت کش‌ها)

بهترین فیلمنامه: هوشنگ مرادی کرمانی، محمدعلی طالبی (تیک تاک)

با تقدیر از: مهدی فخیم زاده (همسر)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: عزت الله انتظامی (روز فرشته)

بهترین بازیگر نقش اول زن: فاطمه معتمدآریا (همسر)

دیپلم افتخار: پروین دخت یزدانیان (نان و شعر)

بهترین فیلمبرداری: حسن پویا (چشم شیطان)

بهترین تدوین: حسین زندباف (چشم شیطان)

بهترین موسیقی متن: ناصر چشم آذر (بلندیهای صفر، چشم شیطان)

دیپلم افتخار: پل هرتل (خاکستر سبز)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: جعفر دهقان (حماسه مجنون)

با تقدیر از: مهدی فخیم زاده (تاواریش)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: نیکو خردمند (بازیچه، زینت)

بهترین طراح صحنه: ملک جهان خزاعی (بلندیهای صفر)

بهترین چهره پردازی: عبدالله اسکندری، مهران روحانی (بلندیهای صفر)

بهترین صداگذاری و میکس: بهروز شهامت (حماسه مجنون)

بهترین صدابرداری: بهمن حیدری (همسر)

بهترین جلوه‌های ویژه: محسن روزبهانی (سجاده آتش)

بهترین بازیگر خردسال: امیر اسماعیلی (پایان کودکی)

 

برگزیدگان سیزدهمین جشنواره فیلم فجر (بهمن ۱۳۷۳)
********************************

بهترین فیلم: روز واقعه (شهرام اسدی)

جایزه ویژه هیات داوران: کیمیا (احمدرضا درویش)

دیپلم افتخار: حمله به اچ-۳ (شهریار بحرانی)

بهترین کارگردانی: داریوش مهرجویی (پری)

بهترین فیلمنامه: رخشان بنی اعتماد (روسری آبی)

دیپلم افتخار: احمدرضا درویش (کیمیا)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: خسرو شکیبایی (کیمیا)

دیپلم افتخار: محمدرضا داودنژاد (خلع سلاح)

بهترین بازیگر نقش اول زن: مینا لاکانی (دیدار)

بهترین فیلمبرداری: علیرضا زرین دست (پری)

بهترین تدوین: حسین زندباف (حمله به اچ-۳)

بهترین موسیقی متن: مجید انتظامی (روز واقعه)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: علی مصفا (پری)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: گلاب آدینه (روسری آبی)

بهترین طراح صحنه: مجید میرفخرایی (روز واقعه)

بهترین چهره پردازی: عبدالله اسکندری (آخرین بندر، روز واقعه)

بهترین صداگذاری و میکس: بهروز شهامت (ساز وستاره)

بهترین صدابرداری: بهروز معاونیان و اصغر شاهوردی (کیمیا)

بهترین جلوه‌های ویژه: محمدرضا شرف‌الدین (کیمیا)

دیپلم افتخار: ولی الله خاکدان (کاکادو)

 

برگزیدگان چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر (اسفند ۱۳۷۴)
********************************

بهترین فیلم: پدر (مجید مجیدی)

جایزه ویژه هیات داوران: بازمانده (سیف الله داد)

دیپلم افتخار: دایره سرخ (جمال شورجه)

بهترین کارگردانی: کیومرث پوراحمد (خواهران غریب)

بهترین فیلمنامه:

بهترین بازیگر نقش اول مرد: محمد کاسبی (پدر)

دیپلم افتخار: پرویز پرستویی (لیلی با من است)

بهترین بازیگر نقش اول زن: فاطمه گودرزی (غزال)

دیپلم افتخار: افسانه بایگان (خواهران غریب)

بهترین فیلمبرداری: محمود کلاری (گبه)

بهترین تدوین:

بهترین موسیقی متن: حسین علیزاده (گبه)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: حسین یاری (آخرین مرحله)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: پریوش نظریه (پدر)

بهترین طراح صحنه: جمشید آهنگرانی (خواهران غریب)

بهترین چهره پردازی: جلال معیریان (غزال)

بهترین صداگذاری و میکس: عباس رستگارپور و بهروز شهامت (گبه)

بهترین صدابرداری: نظام الدین کیایی (نون و گلدون)

بهترین جلوه‌های ویژه: جواد شریفی (دایره سرخ)

 

برگزیدگان پانزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر (بهمن ۱۳۷۵)
********************************

بهترین فیلم: بچه‌های آسمان (مجید مجیدی)

جایزه ویژه هیات داوران: سرزمین خورشید (احمدرضا درویش)

بهترین کارگردانی: مجید مجیدی (بچه‌های آسمان)

بهترین فیلمنامه: مجید مجیدی (بچه‌های آسمان)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: ابوالفضل پورعرب (مردی شبیه باران)

دیپلم افتخار: احمد نجفی (هتل کارتن، توفان شن)

بهترین بازیگر نقش اول زن: گلچهره سجادیه (سرزمین خورشید)

دیپلم افتخار: لیلا حاتمی (لیلا)

بهترین فیلمبرداری: محمد آلادپوش (سرزمین خورشید)

بهترین تدوین: حسن حسندوست (بچه‌های آسمان)

بهترین موسیقی متن: بابک بیات (سرزمین خورشید، مردی شبیه باران)

دیپلم افتخار: فریدون شهبازیان (نامزدی)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: امین تارخ (ماه و خورشید)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: جمیله شیخی (لیلا)

دیپلم افتخار: عذرا اسماعیلی (نامزدی)

بهترین طراح صحنه: امیر اثباتی (سرزمین خورشید)

بهترین چهره پردازی: جلال معیریان (توفان شن)

دیپلم افتخار: محسن موسوی (بچه‌های آسمان)

بهترین صداگذاری و میکس: مسعود بهنام، بهمن اردلان (براده‌های خورشید)

بهترین صدابرداری: جهانگیر میرشکاری (سرزمین خورشید)

بهترین جلوه‌های ویژه: محسن روزبهانی (سرزمین خورشید)

 

برگزیدگان شانزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر (بهمن ۱۳۷۶)
********************************

بهترین فیلم: آژانس شیشه‌ای (ابراهیم حاتمی‌کیا)

جایزه ویژه هیات داوران: بانوی اردیبهشت (رخشان بنی اعتماد)

دیپلم افتخار: درخت جان (فرهاد مهرانفر)

فیلم برگزیده تماشاگران: آژانس شیشه‌ای (ابراهیم حاتمی‌کیا)

بهترین کارگردانی: ابراهیم حاتمی‌کیا (آژانس شیشه‌ای)

دیپلم افتخار: فرهاد مهرانفر (درخت جان)

بهترین فیلمنامه: ابراهیم حاتمی‌کیا (آژانس شیشه‌ای)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: پرویز پرستویی (آژانس شیشه‌ای)

دیپلم افتخار: امیر پایور(ابر و آفتاب)

بهترین بازیگر نقش اول زن: انیس شکوری (درخت جان)

بهترین فیلمبرداری: محمد داودی (تولد یک پروانه)

با تقدیر از: محمود کلاری (درخت گلابی)

بهترین تدوین: هایده صفی یاری (آژانس شیشه‌ای)

بهترین موسیقی متن: مجید انتظامی (آژانس شیشه‌ای)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: رضا کیانیان (آژانس شیشه‌ای)

دیپلم افتخار: حبیب رضایی (آژانس شیشه‌ای)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: بیتا بادران (آژانس شیشه‌ای)

بهترین طراح صحنه: امیر اثباتی (بانوی اردیبهشت)

بهترین چهره پردازی: عبدالله اسکندری (ساحره)

بهترین صداگذاری و میکس: محمدرضا دلپاک (تولد یک پروانه)

بهترین صدابرداری: عباس رستگارپور (درخت جان)

با تقدیر از: محمود سماک باشی (آژانس شیشه‌ای)

بهترین جلوه‌های ویژه: سعید حاجی میری (اسکادران عشق)

 

برگزیدگان هفدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر (بهمن ۱۳۷۷)
 ********************************

بهترین فیلم: هیوا (رسول ملاقلی پور)

جایزه ویژه هیات داوران: مصائب شیرین (علیرضا داودنژاد)

فیلم برگزیده تماشاگران: رنگ خدا (مجید مجیدی)

بهترین کارگردانی: رسول ملاقلی پور (هیوا)

با تقدیر از: مجید مجیدی (رنگ خدا)

بهترین فیلمنامه: تهمینه میلانی (دو زن)

دیپلم افتخار: حمید جبلی (پسر مریم)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: محمدرضا فروتن (قرمز)

دیپلم افتخار: جمشید هاشم پور (هیوا)، محسن رمضانی (رنگ خدا)

بهترین بازیگر نقش اول زن: هدیه تهرانی (قرمز)

با تقدیر از: نیکی کریمی (دو زن)

بهترین فیلمبرداری: بهرام بدخشانی (هیوا)

دیپلم افتخار: حسین پویا (روبان قرمز)

بهترین تدوین: هایده صفی یاری (روبان قرمز)

با تقدیر از: حسین زندباف (هیوا)

بهترین موسیقی متن: حسین علیزاده (زشت و زیبا)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: حسین محجوب (رنگ خدا)

با تقدیر از: فردوس کاویانی (جنگجوی پیروز)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: احترام السادات حبیبیان (مصائب شیرین)

با تقدیر از: کمند امیرسلیمانی (قرمز)

بهترین طراح صحنه: بهنار نازی، علی فداکار (هیوا)

بهترین چهره پردازی: مسعود ولدبیگی (زشت و زیبا)

بهترین صداگذاری و میکس: محمدرضا دلپاک (رنگ خدا)

بهترین صدابرداری: بهمن اردلان (هیوا)

بهترین جلوه‌های ویژه: محمدرضا شرف‌الدین (پرواز خاموش)


برگزیدگان هجدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر (بهمن ۱۳۷۸)
********************************

بهترین فیلم: بوی کافور عطر یاس (بهمن فرمان آرا)

جایزه ویژه هیات داوران: بلوغ (مسعود جعفری جوزانی)

فیلم برگزیده تماشاگران: عروس آتش (خسرو سینایی)، متولد ماه مهر (احمدرضا درویش)

بهترین کارگردانی: بهمن فرمان آرا (بوی کافور عطر یاس)

دیپلم افتخار: سید رضا میرکریمی (کودک و سرباز)

بهترین فیلمنامه: حمید فرخ‌نژاد، خسرو سینایی (عروس آتش)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: فرامرز قریبیان (مرد بارانی)

دیپلم افتخار: حسین یاری (بلوغ)

بهترین بازیگر نقش اول زن: میترا حجار (متولد ماه مهر)

بهترین فیلمبرداری: محمود کلاری (بوی کافور عطر یاس)

دیپلم افتخار: علی اللهیاری (دست‌های آلوده)

بهترین تدوین: مرحوم روح الله امامی (بلوغ)

بهترین موسیقی متن: احمد پژمان (بوی کافور عطر یاس)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: حمید فرخ نژاد (عروس آتش)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: رویا نونهالی (بوی کافور عطر یاس)

دیپلم افتخار: سلیمه رنگزن (عروس آتش)

بهترین طراح صحنه: ژیلا مهرجویی (بوی کافور عطر یاس)

بهترین چهره پردازی: مهرداد شکرابی (بوی کافور عطر یاس)

بهترین صداگذاری و میکس: اسحاق خانزادی (اعتراض)

بهترین صدابرداری: جهانگیر میرشکاری (متولد ماه مهر)

 

برگزیدگان نوزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر (بهمن ۱۳۷۹)
********************************

بهترین فیلم: باران (مجید مجیدی)

جایزه ویژه هیات داوران: زیر نور ماه (سید رضا میرکریمی)

فیلم برگزیده تماشاگران: سگ کشی (بهرام بیضایی)

بهترین کارگردانی: مجید مجیدی (باران)

دیپلم افتخار: همایون اسعدیان (آخر بازی)

بهترین فیلمنامه: بهرام بیضایی (سگ کشی)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: حسین عابدینی (باران)

دیپلم افتخار: پرویز پورحسینی (مریم مقدس)

بهترین بازیگر نقش اول زن: ثریا قاسمی (مارال)

بهترین فیلمبرداری: اصغر رفیعی جم (سگ کشی)

دیپلم افتخار: حمید خضوعی ابیانه (زیر نور ماه)

بهترین تدوین: محمدرضا مویینی (پارتی)

بهترین موسیقی متن: احمد پژمان (باران)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: داریوش ارجمند (سگ کشی)

دیپلم افتخار: محمود نظرعلیان (زیر نور ماه)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: ماهایا پطروسیان (هفت پرده)

بهترین طراحی صحنه و صحنه آرایی: ایرج رامین فر (سگ کشی)

طراحی دکور و لباس: عبدالحمید قدیریان (مریم مقدس)

بهترین چهره پردازی: عبدالله اسکندری (مسافر ری)

بهترین صداگذاری و میکس: محمدرضا دلپاک (باران)

بهترین صدابرداری: یدالله نجفی (باران)

 

برگزیدگان بیستمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر (بهمن ۱۳۸۰)
********************************

بهترین فیلم: خانه‌ای روی آب (بهمن فرمان آرا)

جایزه ویژه هیات داوران: کاغذ بی خط (ناصر تقوایی)

فیلم برگزیده تماشاگران: ارتفاع پست (ابراهیم حاتمی‌کیا)

بهترین کارگردانی: رسول صدرعاملی (من ترانه 15 سال دارم)

جایزه ویژه: ناصر رفایی (امتحان)

بهترین فیلمنامه: من ترانه ۱۵ سال دارم (کامبوزیا پرتوی، رسول صدرعاملی)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: رضا کیانیان (خانه‌ای روی آب)

دیپلم افتخار: حمید جبلی (خواب سفید)

بهترین بازیگر نقش اول زن: ترانه علیدوستی (من ترانه پانزده سال دارم)

دیپلم افتخار: گوهر خیراندیش (ارتفاع پست)

بهترین فیلمبرداری: محمد آلادپوش (ایستگاه متروک)

بهترین تدوین: بهرام دهقانی (قارچ سمی)

بهترین موسیقی متن: ناصر چشم آذر (قارچ سمی)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: عزت‌الله انتظامی (خانه‌ای روی آب)

دیپلم افتخار: حسن شیدایی (آرزوهای زمین)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: بهناز جعفری (خانه‌ای روی آب)

دیپلم افتخار: مهتاب نصیرپور (من ترانه پانزده سال دارم)

بهترین طراحی صحنه: ژیلا مهرجویی (خانه‌ای روی آب)

بهترین چهره پردازی: علی عابدینی (من ترانه پانزده سال دارم)

بهترین صداگذاری و میکس: محمدرضا دلپاک (سفر به فردا)

بهترین صدابرداری: یدالله نجفی، ناصر شکوهی نیا (امتحان)

بهترین جلوه‌های ویژه: محمدرضا شرف‌الدین (قارچ سمی)

 

برگزیدگان بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر (بهمن ۱۳۸۱)
********************************

بهترین فیلم: دیوانه از قفس پرید (احمدرضا معتمدی)

جایزه ویژه هیات داوران: فرش باد (کمال تبریزی)

فیلم برگزیده تماشاگران: فرش باد (کمال تبریزی)

بهترین از میان آثار هنر و تجربه: نامه‌های باد (علیرضا امینی)

بهترین دستاورد فنی و هنری:

موسیقی: مجید انتظامی (دیوانه از قفس پرید)

فیلمبرداری: حمید خضوعی ابیانه (اینجا چراغی روشن است)

بهترین فیلم کوتاه: طعم خاک (شهرام شاه حسینی)

بهترین فیلم مستند: کشتی نوح (سودابه باباگپ)

دیپلم افتخار: جان مرجان (سیدمانی میرصادقی)

بهترین فیلم اول: کاگومان (محمد رسول اف)

بهترین کارگردانی: رضا میرکریمی (اینجا چراغی روشن است)

بهترین فیلمنامه: پرویز شهبازی (نفس عمیق)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: حبیب رضایی (اینجا چراغی روشن است)

بهترین بازیگر نقش اول زن: نیکی کریمی (دیوانه از قفس پرید، واکنش پنجم)

 

برگزیدگان بیست و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر (بهمن ۱۳۸۲)
********************************

بهترین فیلم: میهمان مامان (داریوش مهرجویی)

فیلم منتخب تماشاگران: مارمولک (کمال تبریزی) با ۹۳ درصد آرا

جایزه ویژه اول هیئت داوران: رخشان بنی اعتماد (ننه گیلانه)

بهترین اثر هنر و تجربه: قدمگاه (محمدمهدی عسگرپور)

بهترین فیلم اول و دوم: بوتیک (حمید نعمت الله)

بهترین کارگردانی: احمدرضا درویش (دوئل)

بهترین فیلم‌نامه: مارمولک (پیمان قاسم خانی)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: بهرام رادان (شمعی در باد)

دیپلم افتخار: رضا ناجی (او)

جایزه ویژه هیئت داوران: پرویز پرستویی (مارمولک)

بهترین بازیگر نقش اول زن: گوهر خیراندیش (رسم عاشق کشی)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: کامبیز دیرباز (دوئل)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: مریلا زارعی (سربازهای جمعه)

بهترین فیلمبرداری: بهرام بدخشانی (دوئل)

بهترین تدوین: مصطفی خرقه پوش (دوئل)

بهترین موسیقی متن: محمدرضا علیقلی (خداحافظ رفیق)

بهترین طراحی صحنه و لباس: امیر اثباتی (دوئل)

بهترین صداگذاری: مسعود بهنام، حمید نقیبی (دوئل)

بهترین صدابرداری: حسن زاهدی (شهر زیبا)

بهترین چهره‌پردازی: مهرداد میرکیانی (روایت سه گانه، قدمگاه)

بهترین جلوه‌های ویژه: محسن روزبهانی (دوئل)

بهترین فیلم کوتاه: طوفان سنجاقک (شهرام مکری)

بهترین فیلم مستند: آقایان پرنده (رضا بهرامی نژاد)

دیپلم افتخار: پنجره (بهزاد رسول زاده)

دیپلم افتخار: کاشفان نفت (هرمز امانی)

لوح تقدیر دبیر جشنواره برای فیلم برگزیده میمهان: سیزده گربه روی شیروانی (علی عبدالعلی‌زاده) به‌خاطر توجه و به‌کارگیری جلوه‌های ویژه

 

برگزیدگان بیست و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر (بهمن ۱۳۸۳)
********************************

بهترین فیلم: خیلی دور، خیلی نزدیک (رضا میرکریمی)

جایزه ویژه هیات داوران: محمد بزرگ نیا (جایی برای زندگی)

جایزه ویژه هیات داوران: کمال تبریزی (یک تکه نان)

فیلم برگزیده تماشاگران: بید مجنون (مجید مجیدی)

بهترین اثر هنر و تجربه: کیانوش عیاری (بیدار شو آرزو)

بهترین فیلم کوتاه: تنها صداست (امیر حشمتی)

تقدیر: ائتلاف (علی اکبر صادقی)

تقدیر: تولد (حمید نویم)

بهترین کارگردانی: مجید مجیدی (بید مجنون)

بهترین فیلمنامه: کامبوزیا پرتوی (کافه ترانزیت)

تقدیر: مژگان فرح آورمقدم (ما همه خوبیم)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: پرویز پرستویی (بید مجنون)

تقدیر: جهانگیر الماسی (پشت پرده مه)

بهترین بازیگر نقش اول زن: فرشته صدرعرفایی (کافه ترانزیت)

بهترین فیلمبرداری: حمید خضوعی ابیانه (خیلی دور، خیلی نزدیک)

بهترین تدوین: سعید شاهسواری (ما همه خوبیم)

بهترین موسیقی متن: محمدرضا علیقلی (خیلی دور، خیلی نزدیک)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: خسرو شکیبایی(فیلم سالاد فصل)

دیپلم افتخار: علیرضا شیخ الاسلامی(پشت پرده مه)

تقدیر: اسماعیل خلج (یک تکه نان)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: لیلا زارع (ما همه خوبیم)

بهترین طراحی صحنه و لباس: امیر اثباتی( خیلی دور، خیلی نزدیک)

بهترین چهره پردازی: محمد قومی (خیلی دور، خیلی نزدیک)

بهترین صداگذاری و میکس: بهمن اردلان (خیلی دور، خیلی نزدیک)

بهترین صدابرداری: یدالله نجفی (بید مجنون)

بهترین جلوه‌های ویژه: نجف فتاحی (جایی برای زندگی)

 

برگزیدگان بیست و چهارمین جشنواره فیلم فجر (بهمن ۱۳۸۴)
********************************

بهترین فیلم: به نام پدر (ابراهیم حاتمی کیا)

جایزه ویژه هیات داوران: عصر جمعه (مونا زندی حقیقی)

جایزه ویژه هیات داوران: شاهد احمدلو (چند میگری گریه کنی؟)

بهترین فیلم هنر و تجربه : سفر به هیدالو (مجتبی راعی)

بهترین فیلم کوتاه داستانی : با او (نقی نعمتی)

بهترین فیلم اول : عصر جمعه (مونا زندی حقیقی)

بهترین فیلم دوم : شاهزاده ایرانی (محمد نوری زاد)

بهترین کارگردانی : اصغر فرهادی (چهارشنبه سوری)

بهترین فیلمنامه :

دیپلم افتخار: به آهستگی (پرویز شهبازی)

دیپلم افتخار: به نام پدر (ابراهیم حاتمی‌کیا)

دیپلم افتخار فیلمنامه اقتباسی: شاهزاده ایرانی (محمد نوری زاد)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: پرویز پرستویی (به نام پدر)

دیپلم افتخار بازیگر خردسال: سمیر وزیریان (هوو)

بهترین بازیگر نقش اول زن: هدیه تهرانی (چهارشنبه سوری)

بهترین فیلمبرداری: محمد داوودی (زمستان است)

بهترین تدوین: هایده صفی یاری (چهارشنبه سوری)

بهترین موسیقی متن: محمد رضا درویشی (شهر آشوب)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: حمید لولایی (چند می‌گیری گریه کنی؟)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: مهتاب نصیر پور (به نام پدر)

تقدیر: ترانه علیدوستی (چهارشنبه سوری)

بهترین طراحی صحنه و لباس: ایرج رامین فر (شاهزاده ایرانی)

بهترین چهره پردازی: مهرداد میر کیانی (به نام پدر)

بهترین صداگذاری و میکس: محمد رضا دلپاک (زمان می‌ایستد)

بهترین صدابرداری: یدالله نجفی و ناصر شکوهی نیا (زمستان است)

بهترین جلوه‌های ویژه: محسن روزبهانی (شهرآشوب)

 

برگزیدگان بیست و پنجمین جشنواره فیلم فجر (بهمن ۱۳۸۵)
********************************

بهترین فیلم: روز سوم (علیرضا جلالی)

بهترین فیلم کوتاه داستانی: وزن بودن (حمید بهرامی)

دیپلم افتخار: ویزیت (ناصر ناصرپور)

بهترین فیلم مستند: خاطرات یک هفتاد و پنج ساله (محمدرضا اصلانی)

دیپلم افتخار: تهران انار ندارد (مسعود بخشی)

بهترین کارگردان مستند: مسعود بخشی (تهران انار ندارد)

دیپلم افتخار: مهرداد اسکویی (روزهای بی تقویم)

بهترین تحقیق و پژوهش مستند:

پیروز کلانتری (تهران، چند درجه ریشتر)

محمدرضا اصلانی (خاطرات یک هفتادو پنج ساله)

بهترین کارگردانی:

جایزه ویژه هیات داوران: محمدحسین لطیفی (روز سوم)

جایزه ویژه هیات داوران: امیرشهاب رضویان (مینای شهر خاموش)

بهترین فیلمنامه: رخشان بنی اعتماد، فرید مصطفوی، محسن عبدالوهاب و نغمه ثمینی (خون بازی)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: بهرام رادان (سنتوری)

دیپلم افتخار: خسرو شکیبایی (اتوبوس شب)

تقدیر: عزت الله انتظامی (مینای شهر خاموش)

بهترین بازیگر نقش اول زن: باران کوثری (خون بازی و روز سوم)

بهترین فیلمبرداری: حمید خضوعی ابیانه (پا برهنه در بهشت)

سیمرغ بلورین ویژه هنر و تجربه: محمود کلاری (خون بازی)

بهترین تدوین: سپیده عبدالوهاب (خون بازی)

دیپلم افتخار: محمدعلی سجادی (مخمصه)

بهترین موسیقی متن:

دیپلم افتخار: کامبیز روشن‌روان (بچه‌های ابدی)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: افشین هاشمی (پا برهنه در بهشت)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: پانته‌آ بهرام (بچه‌های ابدی)

بهترین طراحی صحنه و لباس: محسن نوروزی (روز سوم)

بهترین چهره پردازی: مهرداد میرکیانی (خون بازی)

بهترین صدابرداری: حسن زاهدی و داریوش صادقپور (پا برهنه در بهشت)

بهترین جلوه‌های ویژه: محسن روزبهانی و علاء الدین پژهان (قاعده بازی)

جایزه ویژه سینمای ملی ایران به نگاه ملی: فرش ایرانی (کار گروهی ۱۵ تن از کارگردانان برجسته ایران) تهیه کننده: سید رضا میرکریمی

تقدیر: وحید موسائیان (سرزمین گمشده)

تقدیر: منوچهر طیاب (دریای پارس)

تقدیر: محمدرضا اصلانی (خاطرات پیرمرد ۷۵ ساله)

تقدیر: تک درختها (سعید ابراهیمی فر)

تقدیر: مینای شهر خاموش (امیرشهاب رضویان)

تقدیر: روز سوم (محمدحسین لطیفی)

 

برگزیدگان بیست و ششمین جشنواره فیلم فجر (بهمن ۱۳۸۶)
********************************

بهترین فیلم از نگاه ملی (شرقی, دینی و ایرانی)

سیمرغ زرین: فرزند خاک (سید احمد میرعلایی )

پلاک طلایی سیمرغ:هفت رخ فرخ ایران(حسین حضرتی وفرزین رضائیان)

سیمرغ بلورین ویژه تماشاگران : همیشه پای یک زن در میان است (کارگردان: کمال تبریزی - تهیه کننده محسن علی اکبری)

بهترین فیلم:

سیمرغ بلورین: به همین سادگی (سیدرضا میرکریمی )

بهترین کارگردانی

سیمرغ بلورین: مجید مجیدی (آواز گنجشک ها)

دیپلم افتخار: خسرو معصومی (باد در علفزار می پیچد)

بهترین فیلمنامه :

سیمرغ بلورین: سیدرضا میرکریمی و شادمهر راستین (به همین سادگی)


بهترین بازیگر نقش اول مرد:

سیمرغ بلورین: امین حیایی (شب)

دیپلم افتخار: شهاب حسینی (محیا)

بهترین بازیگر نقش اول زن:

سیمرغ بلورین: هنگامه قاضیانی (به همین سادگی)


سیمرغ ویژه هیات داوران برای یک عمر دست آورد فنی و هنری: علیرضا زرین دست

بهترین فیلمبرداری:

سیمرغ بلورین: حسین جعفریان (دیوار)

بهترین تدوین:

سیمرغ بلورین: حسن حسندوست (آواز گنجشک ها)


بهترین موسیقی متن:

سیمرغ بلورین: حسین علیزاده (آواز گنجشک ها)


بهترین صدای فیلم:

سیمرغ بلورین: ایرج شهزادی (فیلم آتش سبز)


طراحی صحنه و لباس:

سیمرغ بلورین: ژیلا مهرجوی و شعله نواب تهرانی (آتش سبز)


بهترین جلوه‌های ویژه:

سیمرغ بلورین: حسین طلابیگی (پرچم‌های قلعه کاوه)

بهترین چهره پردازی:

سیمرغ بلورین: سعید ملکان (آواز گنجشک ها)


بهترین بازیگر زن نقش مکمل:

سیمرغ بلورین: مهتاب نصیرپور (فرزند خاک)


بهترین بازیگر مرد نقش مکمل:

سیمرغ بلورین: محسن طنابنده (استشهادی برای خدا)


لوح سپاس و پلاک طلایی سیمرغ از نگاه ملی: آتش سبز


بهترین فیلم اول جشنواره:

سیمرغ بلورین: در میان ابرها (سید روح الله حجازی)


بهترین فیلم کوتاه داستانی:

سیمرغ بلورین: بومرنگ (داریوش غریب زاده)

دیپلم افتخار: چاوش (فرخ حنیفه نژاد زیبایی)

دیپلم افتخار: در خانه ما (مریم کشکولی نیا)


بهترین مستند کوتاه:

سیمرغ بلورین: ترانه اندوهگین کوهستان (حامد خسروی)

دیپلم افتخاربرای نگارش گفتار متن فیلم: روز حادثه (محمدعلی فارسی)

دیپلم افتخار برای پژوهش علمی و فرهنگی: روشنان (محسن رمضان زاده)

دیپلم افتخار برای نوآوری و تجربه جدید و ترکیب خلاقانه مستند و پویانمایی: سیانوزه (رخساره قائم مقامی)

 


مستندهای بلند:

سیمرغ بلورین: تینار (مهدی منیری)

دیپلم افتخار: هفت رخ فرخ ایران (فرزین رضائیان)

 

برگزیدگان بیست و هفتمین جشنواره فیلم فجر (بهمن ۱۳۸۷)
********************************
 
بهترین فیلم از نگاه ملی

سیمرغ زرین: به کبودی یاس (جواد اردکانی )
پلاک طلایی سیمرغ: زادبوم (ابوالحسن داودی)
پلاک طلایی سیمرغ: کودک و فرشته (مسعود نقاش‌زاد)
سیمرغ بلورین ویژه تماشاگران : بی‌پولی (تهیه کننده مصطفی شایسته) - درباره الی (تهیه کننده اصغر فرهادی و سیدمحمود رضوی)

بهترین فیلم:
سیمرغ بلورین: تردید ((تهیه کننده: سعید سعدی کارگردان: واروژ کریم‌مسیحی)

بهترین کارگردانی
سیمرغ بلورین: اصغر فرهادی (درباره الی)
دیپلم افتخار: عبدالرضا کاهانی

بهترین فیلمنامه :
سیمرغ بلورین: ابوالحسن داودی فرید مصطفوی (زادبوم)
سیمرغ بلورین اقتباسی: واروژ کریم مسیحی (تردید)
بهترین بازیگر نقش اول مرد:
سیمرغ بلورین: شهاب حسینی (سوپراستار)
بهترین بازیگر نقش اول زن:
سیمرغ بلورین: لیلا حاتمی (بی‌پولی)
بهترین فیلمبرداری:
سیمرغ بلورین: مرتضی پورصمدی (شبانه روز
بهترین تدوین:
سیمرغ بلورین: بیضایی سپیده عبدالوهاب
بهترین موسیقی متن:
سیمرغ بلورین: کارن همایونفر (زادبوم)
بهترین صدای فیلم:
سیمرغ بلورین: ایرج شهزادی (فیلم آتش سبز)
طراحی صحنه و لباس:
سیمرغ بلورین: آتوسا قلمفرسایی و ایرج رامین‌فر (وقتی همه خوابیم)
بهترین جلوه‌های ویژه:
سیمرغ بلورین: داود رسولیان (به کبودی یاس)
بهترین چهره پردازی:
سیمرغ بلورین: سعید ملکان (وقتی همه خوابیم)
بهترین بازیگر زن نقش مکمل:
سیمرغ بلورین: مهتاب کرامتی (بیست)
بهترین بازیگر مرد نقش مکمل:
سیمرغ بلورین: علیرضا خمسه (بیست)

بهترین فیلم کوتاه داستانی:
سیمرغ بلورین: خانه فاطمه کجاست؟ (فریدون نجفی)
دیپلم افتخار: کلیدهای رویا (سارا نامجو)


 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم دی 1389ساعت 7:38  توسط کاظم  |